ارتباط مستقیم با مدیریت فروشگاه خوش آمدید نمونه سوالات پیام نور کتابخانه مرجع فروش ویژه

اطلاعیه فروشگاه

اطلاعیه به دارندگان حسابهای بانک ملی : باتوجه به اینکه سقف حداقل خرید کارت های بانک ملی مبلغ 5000 تومان میباشد لذا برای خرید مبالغ کمتر از 5000 تومان از کارت های سایر بانک ها استفاده نمائید

دانلود تحقیق وب نامرئی

دانلود تحقیق وب نامرئی

چکیده:

افزايش روز افزون منابع اطلاعاتي در اينترنت و مشكلات فني و غيرفني موتورهاي كاوش باعث شده حجم زيادي از اين اطلاعات از ديد كاربران پنهان بماند و به عنوان وب نامرئي مورد بحث بسياري از متخصصان
 اطلاع رساني قرار گيرد.  امروزه گرايش بسياري از كتابخانه ها و مراكز اطلاع رساني و محققان به ديجيتالي كردن منابع و قراردادن آن ها در محيط اينترنت مي باشد. بعلاوه، بسياري از اين منابع تك نسخه هستند و چنانچه دسترسي مطلوب به منابع ذخيره شده در اينترنت ممكن نباشد بسياري از ميراث هاي علمي، پژوهشي، فكري و فرهنگي بشر به هيچ وجه مورد استفادة حال و آينده قرار نخواهد گرفت.

در اين ميان كتابداران و اطلاع رسانان نيز با افزايش آگاهي كاربران از وجود وب نامرئي و شيوه هاي دستيابي و اطلاع يابي كاربران در باب اين اطلاعات، مي توانند نقش مهمي را در كاستن سطح اطلاعات نامرئي بر عهده بگيرند .

دراين مقاله تلاش شده است مفهوم وب پنهان چه از ديد فني و چه از ديد كاربرمدار باز شود، بدین منظور ابتدا تاریخچه ای در مورد پیدایش وب  ( همچنین وب نا مرئی ) آورده شده است، سپس مهمترین ابزار های جستجو در وب شامل فهرست راهنما و موتور های جستجو آورده شده است و توضیحی درباره چگونگی ساز وکار
موتور های جستجو داده شده است.
بعد از آن مقوله وب نامرئی و اهمیت آن بررسی شده و در مورد تفاوت آن با وب مرئی از جنبه های مختلف نکاتی گفته می شود، سپس انواع وب نامرئی ، ویژگی های محتوایی وب پنهان و شیوه های اطلاع یابی در آن
گفته می شود و در نهایت در مورد وضعیت آن از گذشته تا به امروز و نیز در آینده تحلیلی انجام می شود.

آنچه گفته می شود تنها نوک کوه یخی را نشان می‌دهد. پیوندهایی که در این مقاله به آن‌ها اشاره می شود تنها نقطه شروعی است برای دستیابی به منابع موجود در وب نامرئی.
هرچه زمان می‌گذرد، عمق وب نیز بیشتر و بیشتر می‌شود و بنابراین بهتر است از همین حالا یاد بگیریم که چگونه از آن استفاده کنیم.

 

مقدمه:

هرچه بر تنوع حجم و منابع موجود در شبکه وب افزوده می گردد، بحث جستجو و اطلاع یابی در محیط وب ابعاد و جنبه های گسترده تر و پیچیده تری به خود می گیرد.
گاهی یافتن پاسخ این پرسش در این شبکه به شکلی ساده و سریع انجام می شود و تنها به تایپ کلید واژه ای مناسب در یک موتور جستجوی آشنا مثل گوگل نیاز است. اما همیشه اطلاع یابی در این شبکه به این سهولت نیست و معمولا به تدبیر و تامل بیشتری نیاز دارد. با این حال گاهی با اتخاذ تمام تدابیر ممکن باز هم جستجو در وب و به ویژه از طریق موتور های کاوش عمومی نتیجه ای رضایت بخش در پی ندارد.
چنانچه منبعی مورد نظر درمحیط  وب موجود  باشد اما موتور های جستجو قادر به فراهم آوری امکان بازیابی آن نباشند اطلاعات مورد نظر در سایه وب پنهان / وب نامرئی مخفی مانده است.

واقعیت آن است که چالش عمده ما در حال حاضر، نبود اطلاعات نیست، بلکه دسترسی به اطلاعات مهمتر شده است. آنهم دسترسی به اطلاعات دقیق و معتبر و در زمان مورد نیاز.
وب منبع بزرگ اطلاعاتی عصر حاضر است و تقریبا درباره هر موضوعی می توان در آن اطلاعاتی یافت.
وب راهنمایی دارد که به کاربران برای یافتن اطلاعات کمک کند. سایتهایی وجود دارند که کاربران وب با مراجعه به آنها پاسخ سوالات خود را می یابند.
  ما اینگونه سایتها را با عنوان “موتورهای جستجوگر” می شناسیم. در حقیقت موتور جستجوگر سایتی است که کاربر وب با مراجعه به آن و نوشتن چند کلمه می تواند هزاران پاسخ برای سوال خود بیابد. علاوه بر مراجعه به موتورهای جستجوگر یکی از راههای دیگر جستجوی اطلاعات، استفاده از “وب پنهان” است.
انواع اطلاعات موجود در اینترنت را می توان به سه دسته زیر تقسیم بندی کرد:
۱( اطلاعات رایگان و پیدا
۲(  اطلاعات رایگان و ناپیدا
۳( اطلاعات تجاری
اطلاعات رایگان و پیدا اطلاعاتی هستند که در دسترس همگان قرار داده شده اند و با جستجو در موتورهای جستجوگر می توانیم آنها را بیابیم.  اطلاعات تجاری اطلاعاتی هستند که برای استفاده از آن باید مبلغی پرداخت شود. در آخر اطلاعات رایگان و ناپیدا اطلاعاتی¬اند که نمی توانیم از طریق موتورهای جستجوگر به آنها دسترسی داشته باشیم.

 


تاریخچه:

افزايش روز افزون منابع اطلاعاتي و نياز شديد افراد در دسترسي به اين اطلاعات در سراسر دنيا از يك سو و در دنياي شگفت انگيز ارتباطات رايانه اي از سوي ديگر، موجب پيدايش شبكة جهاني اينترنت در اواخر دهة ۱۹۶۰ گرديد. ولي تا سال ۱۹۹۰ هيچگونه ابزاري براي كاوش اطلاعات موجود در آن وجود نداشت. در سال ۱۹۹۰ شبكة جهاني وب در« آزمايشگاه فيزيك ذره اي اروپا » واقع در سوئيس توسط « تيم برنرزلي » ابداع شد.
پس از ابداع شبكة جهاني وب، ابزارها و موتورهاي كاوش نيز پا به عرصة ظهور نهادند.

در سال ۱۹۹۰ اولين ابزار كاوش توسط  «آلان امتيج» در دانشگاه «مك گيل» با عنوان «آركي» ابداع شد.
« آركي » از طريق نمايه سازي فايل هاي موجود در سايتهاي اف تي پي ( پروتكل انتقال فايل )، امكان جستجو و بازيابي فايل ها در محيط اينترنت را فراهم ساخت.

 اما با وجود پيشرفت ها و تحولات در حوز ة ذخيرة اطلاعات در اينترنت كه يكي از امتيازات بارز اين پديدة جديد مي باشد، بايد يادآور شد كه ذخيرة اطلاعات به تنهايي كافي نيست، قطعًا اطلاعات توليدشده زماني ارزش واقعي مي¬يابد كه مورد استفاده قرار گيرد. مشكلات موجود در زمينة جستجو و بازيابي اطلاعات در اينترنت باعث شده كه حجم زيادي از اطلاعات ذخيره شده درآن، قابل دسترس نباشد. (Sherman and price, 1999)  
به موازات گسترش ابزارهاي كاوش، پژوهش  دربارة جنبه هاي مختلف اين موتور نيز شروع شد. بيشترين مباحث مطرح شده، موضوع دامنة كاوش و ميزان سودمندي و كارآيي موتورهاي كاوش بوده، كه در اين خصوص بحث هاي زيادي نيز صورت گرفته، اما از موضوعاتي كه كمتر مورد توجه قرار گرفته موضوع وب نامرئي مي باشد.

به رغم آنکه تاکنون مقالات متعدد به زبان انگلیسی درباره وب نامرئی منتشر شده اما به روشنی معلوم نیست که چه کسی برای اولین بار این واژه را ابداع کرده است.
مرور نوشتارها حاكي از آن است كه به نخستين ( وب نامرئي ) احتمال قريب به يقين گویا عبارت  "وب پنهان یا وب نامرئی" درسال ١٩٩٤ توسط « ژيل السورث »  ابداع شده است (برگمن2001,). البته معدودي از منابع نيز شخص ديگري به نام «متيوكل» را به عنوان مبدع اين اصطلاح معرفي مي كنند. (شرمن2003,)

"وب پنهان یا وب نامرئی" اشاره به یک مفهوم چند بعدی و گسترده دارد به شکلی که ارائه تعریفی گویا و کوتاه از آن را کمی دشوار می کند.
با این حال نام“ کریس شرمن و گری ﭘرایس ”به عنوان دو نفر از صاحب نظران اصلی دراین موضوع بیشتر از دیگران به چشم می خورد و تعریفی که آنان در سال 2001 از وب نامرئی ارائه کرده اند در اغلب منابع ذکر شده است. از آنجا كه بين وب نامرئي وموتورهاي كاوش در اينترنت ارتباط تنگاتنگي وجود دارد، لازم است نخست اشار ة مختصري به سازوكار موتورهاي كاوش كنيم.

ابزارهای کاوش که در وب ارايه می شود به دو گروه اصلی زير تقسيم بندی می گردد:

•    Search Engine    ( موتورهای جستجو)
•    Directory            (فهرست راهنما )

تفاوت اصلی دو گروه اشاره شده در اين است که:

اطلاعات پايگاه داده گروه اول را نرم افزارها جمع آوری می کنند، حال آنکه اين کار برای گروه دوم توسط انسانها انجام می شود.

فهرست هرگز از وجود سایت شما اطلاع نمی یابد مگر زمانی که شخصی آن را به وی معرفی نماید. بعد از معرفی است که ویراستار آن فهرست به سایت شما مراجعه نموده، در صورت رعایت قوانین فهرست و انتخاب گروه مناسب، سایت شما را به پایگاه داده فهرست اضافه می نماید.
شما باید سایت خود را با عنوان و توضیحی مناسب به فهرست ها معرفی نمایید و بهترین گروه ممکن را برای سایت خود در نظر بگیرید. این کار بسیار مهم است زیرا عموما فهرست ها همین عنوان و توضیح را به همراه آدرس صفحه اول سایت تان در پایگاه داده خود قرار می دهند.

اما در موتورهای جستجوگر وضع به گونه ای دیگر است؛ موتور جستجوگر می تواند از وجود سایت شما اطلاع یابد، اگر راه ورود آن فراهم شده باشد. در واقع نرم افزار موتور جستجوگر هر لحظه در حال وبگردی و به روز رسانی اطلاع قدیمی و همینطور افزودن اطلاعات جدید به پایگاه داده موتور جستجوگر است.

 

 

فهرست                                                                                  صفحه
                                                                                
مقدمه ................................................................................5
تاریخچه......................................................................6
ابزارهای کاوش که در وب.........................................................7
فهرست راهنما.....................................................8     
موتور های جستجو...............................................................9
ساز وکار موتور های کاوش ..........................................................10
وب نامرئی...................................................................................13
اهمیت وب پنهان ......................................................................14
مقایسه وب مرئی و نامرئی...........................................................15   
انواع وب نامرئی........................................................................17
دلایل عدم بازیابی و نمایه سازی وب نامرئی توسط موتورهای کاوش.....................20
ويژگيهاي محتوايي وب پنهان............................................................21   
شیوه های اطلاع یابی در وب نامرئی.........................................................................24
وب پنهان از گذشته تا آینده....................................................................................30
نتیجه گیری..................................................................................31
منابع.............................................................................................32


 

 

 

شامل 32 صفحه word و 35 اسلاید powerpoint


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 4,500 تومان
عملیات پرداخت با همکاری بانک انجام می شود
با توجه به تغییرات ایجاد شده در بانک ملی خرید زیر 5000 تومان توسط کارت بانک ملی امکان پذیر نیست برای خرید های زیر 5000 تومان لطفا از کارت های بانک دیگر استفاده نمایید

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
web-namarii_710517_2292.zip5.4 MB

دانلود تحقیق وقفه هاي كامپيوتري دانلود تحقیق وقفه هاي كامپيوتري

دانلود تحقیق وقفه هاي كامپيوتري  دانلود تحقیق وقفه هاي كامپيوتري  از نظر مجازي . تمام كامپيوتر ها راهكاري را فراهم مي كنند تا قطعات ديگر (‌مثل I/O و حافظه ) ،‌در كار عادي پردازنده وقفه ايجاد كنند .جدول وقفه ها ابتدا براي بهبود كارايي پردازنده ايجاد شدند . به عنوان مثال ، اغلب دستگاه هاي I/O خيلي كندتر از پردازند ه اند . فرض كنيد پردازنده اي بر اساس الگوي چرخ داده هايي را به چاپگر ارسال مي كند پس از هر عمليات نوشتن ، پردازنده بايد متوقف شود و منتظر بمان ...

توضیحات بیشتر - دانلود 3,000 تومان

تبلیغات

دانلود پایان نامه و پروژه