ارتباط مستقیم با مدیریت فروشگاه خوش آمدید نمونه سوالات پیام نور کتابخانه مرجع فروش ویژه

اطلاعیه فروشگاه

اطلاعیه به دارندگان حسابهای بانک ملی : باتوجه به اینکه سقف حداقل خرید کارت های بانک ملی مبلغ 5000 تومان میباشد لذا برای خرید مبالغ کمتر از 5000 تومان از کارت های سایر بانک ها استفاده نمائید

دانلود تحقیق امام زمان

دانلود تحقیق امام زمان

غيبت صغرى

زمان و مكان

آخرين ديدار عمومى حضرت بقية اللّه ـ ارواحنا فداه ـ با شيعيان روز هشتم ربيع الاوّل سال 260 هجرى بود كه در مراسم تشييع جنازه ى پدرش صورت پذيرفت و بر جنازه ى پدر بزرگوارش نماز خواند و آنگاه از نظرها ناپديد شد، پس از آن ملاقات رسمى و عمومى نداشت. اين ديدار در «سامرّاء» و در خانه ى امام حسن عسكرى ـ عليه السلام ـ صورت يافت.

 

تحريف واقعه ى سرداب   (1)

از آنجايى كه در مورد اين سرداب عقايد بى اساسى در ميان برخى از افراد وجود دارد و پاره اى از دانشمندان كينه توز اهل سنّت نيز آن را بهانه كرده و عليه شيعه تاخت و تاز كرده اند، لازم است در اينجا قدرى در اين زمينه بيشتر سخن بگوئيم.

بايد دانست كه اين سرداب محل زندگى سه امام بوده است. ـ حضرت هادى ـ عليه السلام ـ و حضرت عسكرى ـ عليه السلام ـ و خود امام زمان ـ ارواحنا فداه ـ .

ضمناً اين خانه خانه ى شخصى حضرت نيز بوده است و در روى زمين جايى كه از نظر تاريخى صد در صد مسلّم باشد كه محل زندگى ائمه بوده است به حتميّت سرداب سامرا نداريم. حتى خانه حضرت على ـ عليه السلام ـ را در مدينه و يا كوفه دقيقاً نمى دانيم كجا بوده است. مى گويند در باب

ـــــــــــــــــــــ
1. سرداب: طبقه تحتانى از طبقه هم كف كه از سطح زمين پايين تر است.

 

جبرئيل است اما اين يك موضوع كلّى است. ولى سرداب سامرا در طول اين

يكهزار و يكصد سال معلوم بوده كه در همين خانه حضرت عسكرى ـ عليه السلام ـ زندگى مى كرده است، و به همين خاطر سرداب مذكور براى ما مكان مقدّسى است. قطعاً حضرت مهدى ـ عليه السلام ـ نه به ديوار سرداب فرو رفته و نه زمين او را بلعيده است، و نه همچون جنّيان از انظار ناپديد گرديده، و نه در قالب فرشتگان به آسمانها بال گشوده است. همانطورى كه رسول خدا ـ صلّى اللّه عليه وآله ـ از خانه بيرون آمد و دشمنانش نمى دانستند كه حضرت به كجا رفته است، امام زمان ـ ارواحنا فداه ـ نيز به همين گونه از منزل بيرون مى آيد و نوع مردم خبر ندارند كه به كجا رفته است.

از مدتها قبل، يعنى از زمان امام هادى ـ عليه السلام ـ و امام حسن عسكرى ـ عليه السلام ـ شخصى در بغداد نمايندگى امام هادى ـ عليه السلام ـ و امام حسن عسكرى ـ عليه السلام ـ را داشت و به دستور امام حسن عسكرى ـ عليه السلام ـ و اشاره ى حضرت مهدى ـ ارواحنا فداه ـ نيابت خاص امام زمان را در بغداد عهده دار شد و عموم شيعيان از محلّ حضرت بى اطّلاع بودند. آن نايب از روات حديث و عالمى بزرگوار، و در عين حال يك كاسب معمولى بود كه به كسب روغن فروشى اشتغال داشت. البته راوى حديث بودن از لحاظ فقاهت و روايت حديث مقام با اهميتى است; ولى در عين حال اين شخص سمت رسمى روحانى را كه در زمان ما مصطلح است، ندارد. او كاسبى است روغن فروش به نام «عثمان بن سعيد عَمروى» كه جاى حضرت را مى دانست، و چه بسا حضرت در خانه ى او و يا در خانه ى بعضى از اصحاب خاص ديگر و يا بستگانش بوده است و فعلاً به اين صورت از ديد مردم غايب شده اند.

در حياط منزل حضرت چاهى بود كه از آن چاه آب مى كشيدند. چاه مزبور جز آنكه از آن آب بر مى داشتند هيچ موقعيتى در اعتقادات ما ندارد. پس آنانكه معتقدند حضرت داخل آن چاه است و همچنين عربى كه سابقاً

 

مى گفتند بالاى چاه مى نشيند و شمشيرش را هم زير عبايش آماده نگه مى دارد تا هر وقت حضرت از چاه بيرون آمد به قتلش برساند، اينها اعمالى است احمقانه، ناشى از حماقت آن مرد سنّى ـ ظاهراً اكثر مطالب از سنى هاست ـ و احمق تر از او كسانى هستند كه معتقدند او آنجا نشسته است كه حضرت را بكشد و نيز كسانى كه معتقد باشند حضرت توى چاه زندگى مى كند و يا توى ديوار سرداب فرو رفته است.

ما به وجود امام زمانى كه در سرداب يا در داخل چاه زندگى كند معتقد نيستيم; امّا سرداب كه مورد احترام ما است به خاطر آن است كه يادبود خانه اى است كه مسكن سه امام بوده است و خانه اى است كه محل عبادت سه امام بوده و در طول اين هزار سال هزاران بار امام زمان ـ ارواحنا فداه ـ به آنجا رفته و مدتى نيز خانه ى شخصى حضرت بوده است. لذا حالا هم هنگامى كه انسان به آنجا مى رود احساس مى كند كه ميهمان امام زمان ـ عليه السلام ـ است بنابراين اگر شيعه براى سرداب ارزشى قائل است به اعتقاد «صاحب البيت» است، نه به عنوان چاه و مسائل مربوط به آن.

خانه ى امام حسن عسكرى ـ عليه السلام ـ همانند ديگر خانه هاى  عراق، شامل غرفه اى براى مردان و غرفه اى براى زنان و سرداب بود، كه سرداب نيز شامل غرفه هايى براى مردان و زنان مى شد، و در تابستان از شدّت گرما به اين سرداب پناه مى بردند.

اين سرداب محلّ زندگى و عبادت امام هادى ـ عليه السلام ـ ، امام حسن عسكرى ـ عليه السلام ـ و حضرت بقيّة اللّه ـ ارواحنا فداه ـ بود و تمام ديدارها با حضرت ولى عصر ـ ارواحنا فداه ـ در عهد پدر در همين منزل و در همين سرداب انجام يافته بود، از اين رهگذر شيعيانى كه بعد از رحلت امام حسن عسكرى ـ عليه السلام ـ براى زيارت قبر عسكرين ـ عليهما السلام ـ وارد سامرا مى شدند بعد از زيارت قبر آن بزرگواران، در محلّ عبادت سه امام بزرگوار نيز تبرّكاً نماز مى خواندند و آنجا را زيارت مى كردند. مقدس شمردن آن سرداب

 

از طرف شيعيان موجب شد كه دشمنان اهل بيت، شيعيان را متّهم كنند بر اينكه آنها مى گويند: امام زمان ـ ارواحنا فداه ـ در سرداب مخفى شده است.

 

 

شامل 57 صفحه word


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 4,500 تومان
عملیات پرداخت با همکاری بانک انجام می شود
با توجه به تغییرات ایجاد شده در بانک ملی خرید زیر 5000 تومان توسط کارت بانک ملی امکان پذیر نیست برای خرید های زیر 5000 تومان لطفا از کارت های بانک دیگر استفاده نمایید

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
emam-zaman_574972_4677.zip95.2k

تبلیغات

دانلود پایان نامه و پروژه